GLOBAL PRO GALLERY
Takehiko Nakafuji
Takehiko NakafujiJaponsko
Narodil se v roce 1970 v Tokiu. Odešel z univerzity Waseda, aby se mohl věnovat fotografickému vzdělání. V roce 1994 absolvoval tokijskou vzdělávací instituci School of Visual Arts. V roce 2013 obdržel Cenu Higašikawy pro uznávané fotografy, v roce 2015 pak Cenu Tadahika Hajašiho. Vydal monografie, jako Night Crawler, STREET RAMBLER a White Noise.
Od roku 2021 se světem neustále šíří koronovirová pandemie. Tato pandemie mi, coby fotografovi, komplikuje cestování po světě i místní pouliční fotografii. Protože se nemohu plně věnovat ani jedné z těchto věcí, přesunul jsem své zaměření na téma, které mě zajímá již delší dobu: japonská přístavní města.
Japonsko je ostrovním státem a má tak samozřejmě nespočet přístavních měst. Nejsou však všechna stejná.
Já se konkrétně zaměřuji na takzvané „otevřené přístavy“ Hakodate, Niigata, Jokohama, Nagasaki a Hjógo (Kóbe). Tyto přístavy byly v polovině 19. století na konci období Edo označeny jako přístavy otevřené pro zahraniční obchod.
Prozatím jsem dal dohromady práci pořízenou ve čtyřech městech: Hakodate, Jokohama, Kóbe a Nagasaki. Tato přístavní města si jako první místa v Japonsku, kam byl povolen vstup západní a čínské kultury, zachovávají jedinečnou exotickou atmosféru. Najdeme zde pozůstatky čínských čtvrtí a cizineckých osad. Ulice lemované budovami v západním stylu, postavenými v obdobích Meidži až Šówa, zde stále vyvolávají atmosféru bezstátí, již v jiných japonských městech nenajdete.
Nechtěl bych však zachycovat jen nostalgické stopy minulosti, ale spíše současné, tepající přístavní město, které z těchto historických okolností vyrůstá.
Považujeme-li pandemii koronaviru za moderní katastrofu, již šíří naše vysoce globalizovaná společnost, mám pocit, že pět otevřených přístavních měst, míst, o nichž lze říci, že stála u zrodu internacionalizace Japonska, má s naší současností něco společného.
Pro tyto snímky jsem použil nový objektiv M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO – kompaktní objektiv s jedním ohniskem. Lze konstatovat, že s úhlem záběru odpovídajícím 40 mm na fullframe nabízí polostandardní ohniskovou vzdálenost. Je to univerzální objektiv, jenž můžete, v závislosti na pozici od fotografovaného objektu, použít jako standardní širokoúhlý objektiv. Nízká hmotnost systému Micro Four Thirds výrazně snížila fyzickou zátěž spojenou s přenášením vybavení na mých cestách a jsem vděčný, že mi umožnila vysokou mobilitu při objevování těchto přístavních měst.
M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO
Kompaktní, vysoce výkonný profesionální objektiv s vysokým rozlišením a jemným bokehem