GLOBAL PRO GALLERY
Tetsuro Shimizu
Tetsuro ShimizuJaponsko
Narozen v roce 1975 v Jokohamě. Po absolvování Nippon Photography Institute pracoval Shimizu tři roky jako asistent fotografa Toshinobu Takeuchiho a ve 23 letech se vydal na volnou nohu. Zabývá se širokou škálou žánrů, od přírody až po momentky a dokumentární fotografie s jedinečným úhlem pohledu. Mezi jeho fotografické kolekce patří ZMĚNA, Nový typ, Otamajakushi Genetic Memory (Genetická paměť pulců), Wadachi (Trať), Tokyo Karasu (Tokijské vrány) a fotografická esej Umatabi - Mongoru 20 Nenkan Shuzai Shita Shashinka no Kiroku (Cesta na koni – Deník fotografa cestujícího Mongolskem během 20 let). Shimizu pořádá mnoho individuálních výstav. Mezi hlavní ocenění patří 1. místo ve fotografických cenách Yonosuke Natoriho, ocenění japonské společnosti fotografů pro nováčky za rok 2014 a čestné uznání pro nováčky ve fotografické soutěži v Sagamihara za rok 2016. Je členem Japonské asociace profesionálních fotografů a lektorem na částečný úvazek na katedře fotografie fakulty umění univerzity Nihon.
Jsem přesvědčený, že používat malý a lehký fotoaparát je něco, co se vyplatí. Fotoaparát OM-D E-M5 Mark III je tak malý a lehký, že vás jeho nošení v jedné ruce neobtěžuje – i když fotografujete a nosíte jej po dlouhou dobu, neunaví vás to. Navíc při pořizování momentek nerušíte fotografované osoby ani nevyčníváte z davu. I přes malé rozměry disponuje obrazovým snímačem stejně velkým jako fotoaparát OM-D E-M1 Mark II a obsahuje obrazový procesor TruePic VIII. To znamená, že vám nabízí stejnou rychlost AF a vysokou obrazovou kvalitu. Kromě toho nabízí fotoaparát spolehlivý mechanismus ochrany před prachem a stříkající vodou a jasný a zřetelný hledáček. Tělo obsahuje „silnou stabilizaci obrazu“ odpovídající až 5,5 krokům EV a 5osou synchronizovanou stabilizaci obrazu o hodnotě 6,5 kroku EV. To jsou stejné parametry jako u modelů vyšší třídy.
Podívejme se na pár snímků, které s ním byly pořízeny. Na fotografiích 1 až 3 jsou fotbalisté trénující večer v parku. I když se během fotografování už stmívalo, automatické ostření fotoaparátu E-M5 Mark III dokázalo fotografované objekty bez problémů sledovat. Protože by však v této situaci bylo obtížné použít normální blesk, použil jsem k pořízení těchto snímků blesky FL-900R a FL-700WR s přijímačem FR-WR a zařízením Commander FC-WR. Tato konfigurace mi umožnila zachytit dynamický okamžik jako působivý snímek za pomoci několika blesků. Fotografii 3 jsem pořídil s bleskem při citlivosti ISO 6400, avšak citlivost je tak dobrá, že vypadá čistě. Na fotografiích 4 až 7 je řidič rikši, jakého často vídáte na turisticky oblíbených místech. U těchto snímků jsem pro každou situaci měnil objektiv. Režim sériového snímání fotoaparátu E-M5 Mark III mi umožnil zachytit energii nutnou k tažení rikši – a díky tomu jsem dokázal zachytit dojem „pohybu a klidu“ tak, jak jsem zamýšlel.
Fotografie 8 až 10 jsou momentky pořízené ve městě. Díky výkonné stabilizaci obrazu v těle fotoaparátu a profesionálnímu objektivu s vysokou světelností jsem mohl fotografovat při citlivosti ISO 200, i když se už setmělo. Každý z těchto deseti snímků byl pořízen z ruky. V závislosti na práci mohu měnit poměr stran nebo nastavení RAW za chodu – dokonce dokážu aplikovat umělecký filtr. I přes kompaktní velikost si fotoaparát E-M5 Mark III dokáže poradit s různými situacemi a i nadále bude hrát při mé práci aktivní roli.
OM-D E-M5 Mark III
Obrovský výkon zabalený do kompaktního a lehkého těla. Fotoaparát OM-D E-M5 Mark III umožňuje pořizovat autentické a profesionální fotografie jednoduchým způsobem.