GLOBAL PRO GALLERY
Tetsuro Shimizu
Tetsuro ShimizuJaponsko
Narozen v roce 1975 v Jokohamě. Po absolvování Nippon Photography Institute pracoval Shimizu tři roky jako asistent fotografa Toshinobu Takeuchiho a ve 23 letech se vydal na volnou nohu. Zabývá se širokou škálou žánrů, od přírody až po momentky a dokumentární fotografie s jedinečným úhlem pohledu. Mezi jeho fotografické kolekce patří ZMĚNA, Nový typ, Otamajakushi Genetic Memory (Genetická paměť pulců), Wadachi (Trať), Tokyo Karasu (Tokijské vrány) a fotografická esej Umatabi - Mongoru 20 Nenkan Shuzai Shita Shashinka no Kiroku (Cesta na koni – Deník fotografa cestujícího Mongolskem během 20 let). Shimizu pořádá mnoho individuálních výstav. Mezi hlavní ocenění patří 1. místo ve fotografických cenách Yonosuke Natoriho, ocenění japonské společnosti fotografů pro nováčky za rok 2014 a čestné uznání pro nováčky ve fotografické soutěži v Sagamihara za rok 2016. Je členem Japonské asociace profesionálních fotografů a lektorem na částečný úvazek na katedře fotografie fakulty umění univerzity Nihon.
Po odjezdu z hlavního města Mongolska Ulánbátaru jsem jel 3 dny po 700 km zpevněných cest a pak dalších 350 km terénem do Khermen Tsavu v nejzápadnějším regionu národního parku Gobi Gurbansaikhan. Když jsem dorazil na místo, byla krajina kolem mě bezútěšná a nijak se nelišila od mé poslední návštěvy před třemi lety. V regionu nikdo nežije, a tak to tady poměrně věrně připomíná dobu, kdy se po zemi proháněli dinosauři, ze kterých jsou teď už jenom miliony let staré zkameněliny. Srdce mi bušilo nedočkavostí, až se pustím do zachycování snímků nedotčené krajiny svým nejnovějším fotoaparátem Olympus OM-D E-M1X.
Bezútěšné otevřené pláně a údolí pouště Gobi jsou dokonalým působištěm pro divoké a bouřlivé větry. Bojovat s přírodními úkazy je naprosto nemožné a přežívat v těchto podmínkách je výzvou, na kterou musíte být připraveni. Vítr zde při pouštních bouřích fouká rychlostí přesahující 30 metrů za sekundu. Už jsem zažil dvě. V takových chvílích jsem sbalil stan a zalezl si do svého teréňáku, který sebou házel a třásl, dokud bouře nepřešla. Průvodce, který mě na cestě doprovázel, říkal, že jestli bude vítr foukat i další ráno, bude bouře pokračovat ještě tři dny. A pokud se prý bouře nezastaví do rána třetího dne, bude zuřit celý týden. Poslední noc, než jsme vyrazili na tuhle výpravu, jsem byl schopen spát jen lehce, protože se zdálo, že vítr smete náš stan a odnese ho pryč. Během snídaně vítr naštěstí ustal a já jsem si mohl jít pořídit snímky, které jsem chtěl. Výdrž vybavení Olympus prošla během mého pobytu v Mongolsku mnoha zkouškami, které prověřily krytí před prachem, postříkáním vodou i mrazivým počasím. Během třítýdenní expedice v poušti Gobi, při níž jsme ujeli 4 000 km bičováni větrem a prachem, mé fotoaparáty nikdy neselhaly a prokázaly, že vybavení Olympus je schopno podávat výkony i v těch nejtvrdších podmínkách.
Během mých cest v poušti Gobi se mi obzvláště hodila technologie snímků ve vysokém rozlišení focených z ruky, kterou disponuje OM-D E-M1X. Tato technologie vícenásobného snímání vytváří vysoce kvalitní snímky ve vysokém rozlišení z několika fotek pořízených z ruky, aniž by bylo třeba s sebou nosit stativ. Díky tomu se dramatickým způsobem zlepšuje fotografova mobilita a možnost fotit kdekoliv.
Při focení zvířat jsem používal objektiv M.Zuiko Digital ED 300mm F4.0 IS PRO, který využívá 7 kompenzačních kroků rychlosti závěrky díky vylepšenému systému Sync IS a v kameře zabudovanému pětiosému IS. Výrazně se tím snižuje vliv třesení kamery i při používání teleskopického objektivu. Nový fotoaparát také disponuje filtrem živého ND, vylepšeným zesíleným náhledem a škálou dalších ohromujících inovací. Pro fotografy představuje OM-D E-M1X zcela novou dimenzi kreativních možností.