GLOBAL PRO GALLERY
Tetsuro Shimizu
Tetsuro ShimizuJaponsko
Narozen v roce 1975 v Jokohamě. Po absolvování Nippon Photography Institute pracoval Shimizu tři roky jako asistent fotografa Toshinobu Takeuchiho a ve 23 letech se vydal na volnou nohu. Zabývá se širokou škálou žánrů, od přírody až po momentky a dokumentární fotografie s jedinečným úhlem pohledu. Mezi jeho fotografické kolekce patří ZMĚNA, Nový typ, Otamajakushi Genetic Memory (Genetická paměť pulců), Wadachi (Trať), Tokyo Karasu (Tokijské vrány) a fotografická esej Umatabi - Mongoru 20 Nenkan Shuzai Shita Shashinka no Kiroku (Cesta na koni – Deník fotografa cestujícího Mongolskem během 20 let). Shimizu pořádá mnoho individuálních výstav. Mezi hlavní ocenění patří 1. místo ve fotografických cenách Yonosuke Natoriho, ocenění japonské společnosti fotografů pro nováčky za rok 2014 a čestné uznání pro nováčky ve fotografické soutěži v Sagamihara za rok 2016. Je členem Japonské asociace profesionálních fotografů a lektorem na částečný úvazek na katedře fotografie fakulty umění univerzity Nihon.
Prací na svém životním dílu spočívajícím ve fotografování Mongolska jsem strávil 19 let. Přestože rozloha země odpovídá takřka čtyřnásobku Japonska, navštívil jsem už skoro každý kout země. Nikdy jsem ale nenavštívil Tajgu (region s jehličnatými lesy) v nejsevernější části země. V této oblasti žijí odloučené skupiny pastevců sobů. Region je to tak odlehlý, že jsem nikdy na složitějším místě nefotil. Než jsem se tam konečně dostal, musel jsem absolvovat dlouhou a únavnou cestu.
Nejtěžší na celé cestě byla jízda na koni. S veškerým vybavením na zádech jsem překračoval řeky, mokřady, suťoviště a překonával množství hor. Když jsem ale došel na místo, byl jsem ohromen bohatostí tamější přírody. Nikdy jsem neviděl nic tak nádherného. Ve dne je tady obrovské horko, ale v noci teploty klesají zase natolik, až člověku jde pára od úst. V Tajze prší každý den, je to jediná vlhká oblast v celé zemi. E-M1 Mark II a objektivy řady PRO neměly vůbec žádný problém ani se změnami teplot a vytrvalým deštěm.
Díky pětiosé stabilizaci obrazu jsem skoro všechny snímky pořizoval z ruky. Pro stativ jsem se rozhodl jenom při focení noční oblohy a při pořizování snímků ve vysokém rozlišení. Měl jsem opravdu dojem, že tentokrát mě moje vybavení zachránilo. Přinesl jsem si s sebou nové objektivy 12-100mm 1:4.0 IS PRO a 25mm 1:1.2 PRO. Nejvíce se mi líbil objektiv 25mm 1:1.2 PRO. Ocenil jsem ohniskovou vzdálenost, ale i neuvěřitelný jas, který mi otevřel nové možnosti. Objekty, na které jsem zaostřil, byly jasně zřetelné, a pozadí bylo rozostřené neuvěřitelným způsobem. Objektiv je také výborný při posuvném ostření. Myslím, že tenhle objektiv využiju při mnoha dalších tvůrčích foceních.
OM-D E-M1 Mark II
OM-D E-M1 Mark II – pro zapálené profesionály.