GLOBAL PRO GALLERY
Tom Ormerod
Tom OrmerodUnited Kingdom
Otec od rodiny Tom se pohyboval kolem fotoaparátů řadu let, ale teprve v roce 2017 našel svou specializaci, kdy začal fotit pobřeží kolem svého rodného Dorsetu ve Spojeném království. Od té doby se z něj stal poloprofesionální fotograf. Své práce prodává i vystavuje a pořádá workshopy a přednášky, na kterých sdílí svou lásku k focení krajin a moře. Často ho potkáme v kopcích a na skalách na pobřeží Dorsetu a okolních krajů ještě před východem slunce. Online i tváří v tvář aktivně propaguje sociální aspekt fotografování, které si užívá o samotě i ve společnosti ostatních.
Počasí (a světlo) je důležité pro všechny venkovní fotografy, pro fotografy krajin pak dvojnásob. Když jsem dostal příležitost otestovat v terénu nový fotoaparát OM-D E-M1 Mark III, věděl jsem, že ho musím vyzkoušet opravdu důkladně a v různých podmínkách.
Nic si neužívám víc než výpravu za fotkami. Rozhodl jsem se tedy strávit jednu část svého času s fotoaparátem na vlhkém podzimním jihozápadě Spojeného království a druhou část v teplých, ale neskutečně proměnlivých podmínkách Madeiry.
Podmínky na mé výpravě mezi Dorsetem a Devonem byly opravdu rozmanité. Fotil jsem ve vichřici, přívalovém dešti i pod modrou oblohou s ostrým sluncem.
Asi nejpamátnější okamžik na celé výpravě jsem zažil při východu slunce ve Start Pointu v Devonu. Vzhledem k silnému větru jsem nechal stativ v dodávce, protože jsem věděl, že tohle ráno nebude svědčit dlouhým časům expozice, a vyrazil. Měl jsem tu čest spatřit jeden z nejúchvatnějších východů slunce ve svém životě. Zachytil jsem jej z ruky na nový objektiv M.Zuiko Digital ED 12-45mm F4 PRO. Výsledek mě opravdu potěšil. Vše bylo ostré a dynamický rozsah byl excelentní (a to je pro zachycování ranní záře velmi důležité). Vše je navíc kryté před povětrnostními vlivy, takže jsem si nemusel lámat hlavu s občasnými přívaly deště.
Pak už přišel čas na výlet na Madeiru, což je ohromující ostrůvek uprostřed Atlantiku. Roste zde bohatá vegetace, najdeme tu sopečné skály, hory, pravidelně se tu vyskytují mlhy, vodopády i průzračná voda. Pro fotografa krajin je to dokonalá kombinace. Jeden den jsem věnoval objetí ostrova, také jsem sledoval východ slunce nad mraky a vydal se na túru podél Levad (zavlažovací kanály, které vedou vodu z vlhkého severu do suché jižní části ostrova). Každá zkušenost mi nabídla jiné příležitosti k focení a kladla na vybavení jiné nároky.
Mou primární kombinaci představoval E-M1 Mark III s objektivem M.Zuiko Digital ED 7-14mm F2.8 PRO, ale hojně jsem využíval i 40-150mm F2.8 PRO. Občas foukal velmi silný vítr, kdy jsem musel používat nový režim pro focení z ruky ve vysokém rozlišení, který se hodí pro široké výhledy i zachycování detailů. Největším zážitkem asi bylo sledování východu slunce z vrcholu hory Pico do Arieiro. Pode mnou bylo moře nízké oblačnosti, ale ve výšce 1820 metrů se přede mnou odehrával koncert úžasných barev. I po východu slunce se oblaka vířila mezi horami tak kouzelně, že jsem odtamtud vůbec nechtěl odejít.
OM-D E-M1 Mark III
Mobilita a vysoká kvalita obrazu vám umožňují zachytit ten správný okamžik v jakékoliv scéně: OM-D E-M1 Mark III