GLOBAL PRO GALLERY
Marcin Dobas
Marcin DobasPolska
Marcin Dobas jest fotografem współpracującym z National Geographic Polska, a także reprezentowanym przez National Geographic Collection. Jest członkiem międzynarodowego zespołu Olympus Visionaries oraz Ambasadorem programu EIZO. Specjalizuje się w fotografii przyrodniczej, krajobrazowej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski oraz pilot wycieczek. Zdjęcia, które robi podczas podróży, są regularnie publikowane na całym świecie w magazynach, książkach i kalendarzach. Wiele z nich zdobyło nagrody w prestiżowych międzynarodowych konkursach fotograficznych. Marcin spędził wiele czasu w tak odległych zakątkach świata jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Maroko i Egipt, koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody tych miejsc. Prowadzi warsztaty fotograficzne w Polsce, Islandii, Nepalu, Indiach, Svalbardzie i na Grenlandii.
W 2015 r. wydawnictwo National Geographic Polska wydało jego książkę pod tytułem „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”.
Podróżować zacząłem wiele lat temu, docierając z moim aparatem do tak odległych zakątków zakątków świata, jak Nowa Zelandia, Svalbard, Tajlandia, Islandia, Nepal i Maroko. Jestem ratownikiem górskim, przewodnikiem i fotografem. Moją pasją są: fotografia, góry, nurkowanie i dalekie podróże. Fascynują mnie odległe, nieskażone cywilizacją zakątki. Na moich zdjęciach staram się uchwycić piękno dzikiej natury i wyjątkowość otaczającego nas świata.
I nie ma znaczenia, czy się wspinam, eksploruję jaskinie, jeżdżę na nartach czy nurkuję – fotografuję, kiedy tylko mogę. Właśnie dlatego mój sprzęt musi być lekki, wytrzymały i niezawodny. Kiedy robię zdjęcia podczas długiej podróży lub w wysokich górach, liczy się każdy gram. Ponieważ jakość zdjęć z aparatów systemu Mikro Cztery Trzecie jest taka sama, jak z cyfrowych lustrzanek, nie ma potrzeby, aby nosić dodatkowe kilogramy sprzętu. Obecnie korzystam tylko z aparatów bezlusterkowych. Zaczynałem od lustrzanek analogowych, potem były cyfrowe a po ponad dziesięciu latach przestałem korzystać z ciężkich cyfrowych lustrzanek, które nie mogą mierzyć się z OM-D i PEN’ami jeśli chodzie o wagę i rozmiary.
Wybrałem aparaty serii OM-D, ponieważ są nie tylko wytrzymałe i dobrze uszczelnione, ale także małe i niezawodne.. W fotografii podróżniczej lekki, niezawodny sprzęt jest sprawą kluczową. Ponieważ często fotografuję w trudnych warunkach: w jaskiniach, w tropikach, na pustyniach czy pod wodą, od moich aparatów wymagam aby były niezawodne, odporne na kurz i piasek, mrozoodporne oraz aby dzielnie znosiły najróżniejsze, często skrajne, warunki pogodowe.
M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO
Superteleobiektyw PRO o odpowiedniku 1000 mm umożliwiający fotografowanie z ręki.
Przejdź na stronę produktu Przejdź na stronę sklepu internetowego