GLOBAL PRO GALLERY
Mitsuaki Iwago
Mitsuaki IwagoJaponia
Gdy w 1970 roku Iwago odwiedził Wyspy Galapagos, zachwyciła go tamtejsza przyroda. Ta wizyta zapoczątkowała jego podróż przez życie w roli fotografa zwierząt. Znany na całym świecie Iwago jest pierwszym japońskim fotografem, którego aż dwa zdjęcia znalazły się na okładkach magazynu National Geographic. Wydał liczne zbiory fotografii, między innymi Animals on Earth (Zwierzęta na Ziemi) i The Natural Order of the African Plain (Naturalny porządek równiny afrykańskiej). Ogromną popularność zdobyły jego zbiory zawierające zdjęcia kotów.
Brazylijski region Pantanal to największy obszar słodkowodny na świecie, który przez pół roku znajduje się pod wodą. Ponieważ trudno tam uprawiać rolę, rejon ten w dużej mierze oparł się rozwojowi cywilizacyjnemu. Jaguar to reprezentant regionu Pantanal stojący na szczycie łańcucha pokarmowego.
Od godziny 6:00 do godziny 18:00 w niewielkiej 6,5-metrowej łódce przemierzałem rzekę Cuiabá — jedną z kilku rzek przecinających Pantanal. Wypatrywałem jaguarów, często tropiących ofiary wzdłuż rzeki, a także innych zwierząt.
Aby nie niepokoić jaguarów należy zachować odległość co najmniej 30 metrów. W takich warunkach absolutnie niezbędny jest teleobiektyw wysokiej klasy. Dzięki kompaktowym rozmiarom produktów Olympus statyw nie jest potrzebny — lekka konstrukcja pozwala z łatwością fotografować z ręki. Gdy chciałem uzyskać zbliżenie jaguarów znajdujących się na szczycie klifów nad rzeką, bez namysłu zmieniałem orientację aparatu na pionową. Nawet z telekonwerterem przymocowanym do obiektywu 300 mm fotografowanie nie wymagało żadnego wysiłku. Fotografując na rzece, mogłem w pełni docenić pewny chwyt, stabilizację obrazu oraz wodoodporną obudowę aparatu OM-D E-M1 Mark II. Mogłem wykonywać zdjęcia bezpośrednio znad powierzchni wody, dzięki czemu uzyskałem idealny kąt, aby uwiecznić kapibarę żującą zarośla. Podczas tej podróży przydatne okazały się również tryby zdjęć seryjnych. Prędkość fotografowania seryjnego oraz jakość obrazu są na znakomitym poziomie. Aparat pozwala uchwycić nawet tak płochliwe zwierzęta jak wydry olbrzymie.
W trakcie tej wyprawy udało mi się uwiecznić rzadki widok — jaguara na drzewie. Nie sposób w pełni wyrazić piękno dzikiej fauny w jej naturalnym środowisku. Zdecydowanie chciałbym wrócić na mój ukochany Pantanal wraz z moim wspaniałym towarzyszem OM-D E-M1 Mark II.
OM-D E-M1 Mark II
OM-D E-M1 Mark II: dla pełnych pasji profesjonalistów
Przejdź na stronę produktu Przejdź na stronę sklepu internetowego