GLOBAL PRO GALLERY
Takehiko Nakafuji
Takehiko NakafujiJaponia
Urodzony w Tokio, 1970. Porzucił studia na Uniwersytecie Waseda, aby uczyć się fotografii. W 1994 roku ukończył studia w Tokyo School of Visual Arts. Został laureatem nagrody Higashikawa Distinguished Photographer Award w 2013 roku, a w 2015 roku otrzymał nagrodę Tadahiko Hayashi Award. Opublikował między innymi takie monografie, jak Night Crawler, STREET RAMBLER i White Noise.
W 2021 roku szalejąca pandemia koronawirusa nadal wpływa na życie na świecie. Dla mnie, jako fotografa, pandemia skomplikowała zarówno międzynarodowe podróże, jak i lokalne fotografowanie na ulicy. Ponieważ nie mogę w pełni zaangażować się w żadną z tych rzeczy, skoncentrowałem się na tematyce, która od dawna mnie interesowała: japońskich miastach portowych.
W Japonii, która jest krajem wyspiarskim, znajduje się niezliczona ilość miast portowych. Jednak nie wszystkie są jednakowe.
Skupiam się w szczególności na tak zwanych „otwartych portach” w Hakodate, Niigata, Yokohamie, Nagasaki i Hyogo (Kobe). Te porty otwarto na handel zagraniczny w połowie XIX wieku, pod koniec okresu Edo.
Dotychczas skomponowałem prace wykonane w czterech miastach: Hakodate, Yokohamie, Kobe i Nagasaki. Jako pierwsze miejsca w Japonii, do których wpuszczono kulturę zachodnią i chińską, te portowe miasta mają wyjątkową, egzotyczną atmosferę. Można tu znaleźć pozostałości po chińskich dzielnicach i dzielnicach obcokrajowców. Ulice, wzdłuż których stoją budynki w stylu zachodnim, zbudowane od epoki Meiji do Shōwa, wciąż zachowują atmosferę bezpaństwowej egzystencji, której nie sposób znaleźć w innych miastach Japonii.
Chcę jednak uchwycić nie tylko tęsknotę za przeszłością, ale także współczesne, aktywne miasto portowe, które wyłania się z historycznego krajobrazu.
Jeśli spojrzymy na pandemię koronawirusa jak na współczesną katastrofę rozprzestrzenianą przez nasze wysoce zglobalizowane społeczeństwo, mam wrażenie, że te pięć otwartych miast portowych, które można uznać za swoisty zalążek internacjonalizacji Japonii, ma coś wspólnego z obecną epoką.
Do wykonania tych zdjęć użyłem nowego M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO — kompaktowego obiektywu jednoogniskowego. Dzięki ekwiwalentowi kąta widzenia 40 mm dla pełnej klatki można powiedzieć, że oferuje on półstandardową ogniskową. Jest to wszechstronny obiektyw, którego można używać jako standardowego obiektywu szerokokątnego, w zależności od pozycji względem fotografowanego obiektu. Niewielka waga systemu Micro 4/3 znacznie zmniejszyła fizyczne obciążenie związane z noszeniem sprzętu podczas podróży. Bardzo doceniam dużą mobilność, na jąką pozwolił mi on podczas eksploracji portowych miast.
M.Zuiko Digital ED 20mm F1.4 PRO
Kompaktowy obiektyw klasy PRO o dużej wydajności, zapewniający wysoką rozdzielczość i efektowny bokeh
Przejdź na stronę produktu Przejdź na stronę sklepu internetowego